for a $, perhaps i would write a few hundread words on a topic and sell it in the contents forum! that is enough to earn me a $!!
Well, not much for a dollar in the internet biz. But did you know that in a lot of third world countries (just like mine), their hourly rate is just a little over half a dollar? Sad... but true. --Joe
Do you do much content writing? I dollar at my rates gets you a little under 100 words- and my rates are considered cheap! Pictures please
not much, I have turned down 250 the other day, cause I have no more space. Not unless DP has a new policy that you can get an extra link everytime you reach 10k posts.
$250?! Each?! Oh wow. You could make a living from selling 4 links in a forum signature...that's crazy! Congratulations
Why not!!! This should be suggested What would I do for a dollar... I wouldn't risk my health with silly stuff for sure haha. I'd do 10 forum posts for a dollar haha
Thanks, I could, if I wanted, but I like the ones in my siggy. Have had them in there for some time, and the only one left of it that's my site (bidding directory), I will keep that one.
So you only sell 3 text links then? 3 of your text links requires you to do little work. I would have to eat 750 handfulls of jalepenos, complete with a few gallons of jalepeno juice, to make that kind of money. My market is over saturated
I don´t really want to say whether I sell those or not, but I can say that I could get about $1,200 - $1,600 a month if I rented out whatever is available on my profile. To me the sites I have in there now, I like. And many of the services that requested a quote for my signature, I didn´t really know if I want to represent those. So all I can say, I feel very comfortable right now with what I have in there. For now that is, but I will come out with a cool new site soon and then focus on promoting that one with the one space I have left.
A dollar isnt much, although it can become alot if you are in the need. Personally, I won't go the extreme of eating all those jalepenos.
Haha. Well, it wasn't really about the money. I have a little over a grand on my debit card that I have no use for currently except to save. A dollar earned with hard work make you much less spend-happy. It was a learning lesson at least
I'd probably buy a water bottle or a can of pringles. Otherwise chocolate bars. I love spicy food by the way if ever you eat jalopeno again and your mouth starts to burn from the spiciness try drinking milk or other dairy product. Drinking water will only worsen the problem spreading the burn around your mouth hope this tips help...
"Didn't have access to milk." I know of this treatment, but I stated I didn't have access to milk . If water doesn't help, then why buy a water bottle? And, why pringles? heh.
I would have done it but for $50 or something like that lol! A dollar don't make that big of a difference in your life... but anyway I have to say you're a very brave person to do it for a dollar!