* McChicken * small fries * Whopper Jr * Wendy's medium fries (a big serving) * 2 candy bars at Walmart (50 cent each) America = Cheap Junk Food ``````````````````````` * 1/3 gallon of gas * 2 gallons of filtered water (refill your own containers) * $1 new release movie rentals (RedBox at a big grocery store)
for $1 in India, you can take your pick from Mcchicken Burger, 8 cigarettes of Malboro, two and a half hours of internet access, a liter of petrol(maybe a wee bit less) or a two liter bottle of coke.
In Portugal with 1 dollar = €0.70 I can buy maybe a loaf of bread or a chocolate. The dollar is worthless not much you can buy with it.
ok usa is a very rich country here if lucky maby a choclate bar and nothing else or a pack of gum or uhh ahh well really nothing u can do but 100 dollors u got a bunch of little nick-nacks
for a dollar you can buy a door ease stainless stick lubricant ( it prevents wear, rust and squeaking all weather , it applies like a crayon. ) for a dollar you can get a .43 Oz. stick.
Ah you're kidding!? Here, it's £0.88 ($1.27) for one litre of petrol, and that's cheap considering a while ago it was nearly £1.2 ($1.74) per litre.
I can buy a liter petrol or i can get half kg chicken with a dollar in my country as i am from india!