What can you buy with a dollar in you country?

Discussion in 'General Chat' started by thewolf32, Jan 22, 2008.

  1. copelandklc

    copelandklc Peon

    Messages:
    45
    Likes Received:
    0
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #161
    if u go to aldi's grocery store in america, u can buy a big 11oz bag of off-brand cheetos
     
    copelandklc, May 2, 2009 IP
  2. nohzhn

    nohzhn Peon

    Messages:
    129
    Likes Received:
    0
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #162
    USD 1 = RM 3.80
    i can buy 2 pcs zip cadbury wafer strawberry, which cost RM1.90/unit at Shell station
    I'm in malaysia
     
    nohzhn, May 3, 2009 IP
  3. daremkd

    daremkd Peon

    Messages:
    1,085
    Likes Received:
    9
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #163
    one pack of marlboro or a 2 botles of 1.5 liter cola - or a meal at a cafe or a BIG BIG shoarma sandwich or a taxi drive for 30 min etc :D
     
    daremkd, May 3, 2009 IP
  4. jezzz

    jezzz Notable Member

    Messages:
    4,884
    Likes Received:
    190
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    200
    #164
    I can easily buy 500 ml 2 Bottles of Pepsi & Large Pack of Lays
     
    jezzz, May 3, 2009 IP
  5. drjupitor

    drjupitor Banned

    Messages:
    1,229
    Likes Received:
    3
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #165
    In my country we can buy 1 bottle of pepsi or coca cola of 1.5 liters
     
    drjupitor, May 3, 2009 IP
  6. teckinik

    teckinik Peon

    Messages:
    902
    Likes Received:
    7
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #166
    I can get another dollar in exchange.
     
    teckinik, May 3, 2009 IP
  7. anildewani

    anildewani Peon

    Messages:
    1,132
    Likes Received:
    66
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #167
    I can get a lot of stuffs to eat in 1$ :D
    A LOT :p
     
    anildewani, May 3, 2009 IP
  8. akki313

    akki313 Well-Known Member

    Messages:
    3,313
    Likes Received:
    330
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    155
    #168
    $1=46INR(approx)........ i can buy a Mc Veggie from Mc Donalds + 6 Candies...... hmmm yummmyyy....
     
    akki313, May 3, 2009 IP
  9. dazelx

    dazelx Banned

    Messages:
    56
    Likes Received:
    0
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #169
    A 3 cup of tea probably.. :D
     
    dazelx, May 4, 2009 IP
  10. BRUm

    BRUm Well-Known Member

    Messages:
    3,086
    Likes Received:
    61
    Best Answers:
    1
    Trophy Points:
    100
    #170
    30 minute taxi ride!? No way! :p That's crazy. It's about $20 for a half hour ride here, at least.
     
    BRUm, May 5, 2009 IP
  11. Infoproductspro

    Infoproductspro Peon

    Messages:
    6
    Likes Received:
    0
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #171
    Almost nothing it les then the cost of 1 liter of fuel....
     
    Infoproductspro, May 5, 2009 IP
  12. JyeP

    JyeP Active Member

    Messages:
    329
    Likes Received:
    6
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    78
    #172
    Pretty much nothing, not even 1 litre of fuel.
    A small ice cream for a dollar. Australia.
     
    JyeP, May 5, 2009 IP
  13. sarsh11

    sarsh11 Active Member

    Messages:
    959
    Likes Received:
    28
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    70
    #173
    Take into consideration the heavy traffic in India and it'll sound better :p
     
    sarsh11, May 5, 2009 IP
  14. Michael T.

    Michael T. Well-Known Member

    Messages:
    816
    Likes Received:
    19
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    110
    #174
    Little black coffee in an coffee bar,a small coke(0.5l),one package off orbit chewing gums....
     
    Michael T., May 5, 2009 IP
  15. gbit

    gbit Active Member

    Messages:
    625
    Likes Received:
    3
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    70
    #175
    2 litre coke bottle !!!
     
    gbit, May 5, 2009 IP
  16. krymple

    krymple Peon

    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #176
    in the u.s. it's buying less and less
    2 debbie snack cakes with a little change or
    a candy bar or
    well i can't think of anything else anything else that costs a dollar has at least 6 cents tax so a dollar isn't enough.
     
    krymple, Aug 16, 2010 IP
  17. krymple

    krymple Peon

    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #177
    live in u.s. moving to india lol
     
    krymple, Aug 16, 2010 IP
  18. cristydenil

    cristydenil Peon

    Messages:
    112
    Likes Received:
    0
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    0
    #178
    a rose for my sweet MOM m from India
     
    cristydenil, Aug 16, 2010 IP
  19. dream party

    dream party Active Member

    Messages:
    630
    Likes Received:
    2
    Best Answers:
    0
    Trophy Points:
    55
    #179
    In my country, 1 dollar=6.8CNY can buy a bottle of 600ml Carlsberg beer.
     
    dream party, Aug 16, 2010 IP
  20. RadioBounce

    RadioBounce Banned

    Messages:
    4,171
    Likes Received:
    16
    Best Answers:
    1
    Trophy Points:
    0
    #180
    You wouldn't be able to buy anything with a dollar in my country because we use pounds here :)

    You could exchange it for 64p and buy 64 1 penny sweets.
     
    RadioBounce, Aug 16, 2010 IP